Elektronika


Tato řídící elektronika neboli driver se ke mně dostala přes mého strejdu, který se zná s autorem driveru. Jeho autorem je Jaroslav Rzepka MERCOS, který mi prodal jednu z posledních desek plošných spojů. Driver navrhl v roce 2001, ale nikde jej veřejně neprezentuje. Celý driver je založen na integrovaných obvodech L297 a L298, které jej ale omezují proudem 2A na fázi. Obsahuje spínání vřetena, vstupy pro referenční spínače pro každou osu a umožňuje půlkroky motoru.

Fotka Fotka Fotka

Tak jsem konečně po týdnu od mého neodborného zásahu opravil driver a už jezdí všechny 3 osy současně...

Fotka Fotka


D-pot

Od RadkaCX jsem si objednal D-POT, což je univerzální obousměrný ovladač driveru krokového motoru. Více info najdete na www.cncnet.info. Je to perfektní pro ovládání CNC stroje bez PC, z ovladače jde přímo signál STEP a DIR, takže se připojí na vstup driveru a je hotovo. Já jsem měl jediný problém, na který jsme následně s RadkemCX přišli, že jsem neměl v driveru aktivní Enable pin. D-POT fungoval správně, posílal impulsy do driveru, motor bzučel, dokonce i měnil frekvenci podle vychýlky potenciometru, ale ani se nepohnul. Stačilo pak jeden pin na vstupu z LPT uzemnit, problém byl vyřešen a vše šlape jak hodinky. Dokonce s D-POTem si můžu dovolit větší otáčky motoru než s Mach3, protože jak mi řekl RadekCX D-POT dává přesné pulzy a z LPT mi lezou nějak deformované, takže délka pulsu se pak zkracuje... Ještě budu muset postavit zařízení s 26LS31P a zjistit, zda se to opravdu zlepší, další výsledky napíšu na web...

Fotka Fotka

Koncové a referenční spínače

Jak nastavit referenční a koncové spínače v Mach3 najdete zde. Na této stránce jde pouze o ukázku možného zapojení. Prakticky nejjednodušší je použití mikrospínačů a spínat přímo piny na LPT. Já jsem to původně chtěl realizovat taky takto, ale nelíbilo se mi, tak jsem přešel na optočleny. Stojí nějakých 15kč kus a do toho zajíždím obyčejným plechem. Na ose Z budu realizovat pomocí Hallovy sondy, z důvodu menšího zastavbového prostoru. Níže je vidět umístění na stroji a možné zapojení.


Toto mi poradili na CNC fóru


Mnou vymyšlené zapojení, mohlo by být ještě lépe zapojené a to tak, že by se vyhodil R3 a LED OK2A se zapojila do série s tranzistorem OK1. Mi to bohužel nevyhovuje, takže jsem to nechal tak jak je na obrázku. Na něm je i moje připojení k driveru a k LPT.

Pár fotek jak to vypadá v praxi:
Fotka Fotka Fotka

Fotka Fotka Fotka

Fotka